Your LEGAL WELL-BEING

LEGAL WELL-BEING Kancelaria Adwokacka Adwokat Roksana Strubel

Stosowanie tzw. „beauty claims” w oznakowaniu suplementów diety

Międzynarodowa organizacja Food Supplements Europe opracowała wytyczne dotyczące stosowania określeń związanych z wyglądem oraz strukturą skóry, włosów i paznokci, tzw. beauty claims[1].

Wymaga podkreślenia, że przepisy prawa polskiego oraz unijnego, w tym przepisy rozporządzenia nr 1924/2006 nie wyróżniają kategorii oświadczeń odnoszących się do wpływu określonych składników na wygląd. Dokument organizacji Food Suplements Europe, ma więc jedynie charakter wytycznych, które mogą ułatwić prowadzenie ewentualnej dyskusji z inspekcjami w przypadku zakwestionowania takich komunikatów.

Zgodnie z wytycznymi, aby stosować tzw. beauty claims konieczne jest potwierdzenie zasadności takiego twierdzenia w przeprowadzonych badaniach, literaturze naukowej opracowanej przez ekspertów oraz testów konsumenckich. Przewodnik rekomenduje określone metodologie badań w zależności od deklarowanego działaniach w ramach oświadczenia.

Przykład:

Przewodnik podkreśla także konieczność stosowania zasady niewprowadzania konsumenta w błąd z art. 7 rozporządzenia na 1169/2011 oraz unikania takiego, brzmienia oświadczenia, które sugerowałoby na związek ze zdrowiem, a tym samym implikowało obowiązek stosowania przepisów rozporządzenia nr 1924/2006.

Celem ułatwienia stosowania i formułowania tzw. beauty claims, w przewodniku znalazły się tabele ukazujące różnice w sposobie formułowania oświadczeń dotyczących urody oraz oświadczeń zdrowotnych, z uwzględnieniem opinii wydanych przez EFSA.  


[1] Wytyczne dot, beauty claims (dostępne jedynie w j.angielskim): https://foodsupplementseurope.org/wp-content/themes/fse-theme/documents/publications-and-guidelines/beautyclaims-forfoodsupplements.pdf .


Monika Łazarowicz – Szoszuk, prawniczka, aplikantka adwokacka